Jak grać w uno – poznaj zasady gry

Home / Zabawa / Jak grać w uno – poznaj zasady gry

Jak grać w uno – poznaj zasady gry

Uno to bardzo popularna gra karciana, której zasady nie są skomplikowane. Gra jest bardzo wciągająca i może w niej uczestniczyć nawet 10 graczy. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Co ciekawe, istnieje ona na rynku od 1971 roku. Uno dostarcza graczom elementów rywalizacji, satysfakcji i dobrej zabawy. Przed przystąpieniem do gry warto poznać jej zasady, aby uniknąć późniejszych wątpliwości. Dowiedz się jak grać w UNO.

UNO – kto może grać?

Gra karciana UNO przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku życia. Dla młodszych dzieci stworzono dedykowaną wersję gry UNO Junior. W zabawie uczestniczyć może od 2 do 10 zawodników. Większa liczba graczy zwiększa emocje, ponieważ trudniej wówczas przewidzieć ruchy przeciwnika. Gra łączy pokolenia, ponieważ świetnie sprawdzi się zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, jak i dla dorosłych. UNO jest dynamiczne, uczy logicznego myślenia oraz wspomaga trening spostrzegawczości. 

Z czego składa się gra UNO?

Gra UNO składa się z talii kolorowych kart. Wśród nich znajdują się karty klasyczne i karty funkcyjne. Karty klasyczne występują czterech kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym i niebieskim. Każda z nich jest ponumerowana cyframi od 0 do 9. Z kolei karty funkcyjne mają na celu wywołanie jakiegoś konkretnego ruchu w grze. Do nich zalicza się:

  • karta postoju, która oznacza że kolejny gracz traci kolejkę;
  • karta zmiany kierunku, które nawołuje do zmiany kierunku gry;
  • karta „dobierz dwie” informuje, że gracz jest zobowiązany do pobrania dwóch dodatkowych kart;
  • karta „wybierz kolor + weź cztery” – zagrywający tę kartę może zmienić kolor kart na dowolnie wybrany, a następny zawodnik ma pobrać cztery dodatkowe karty;
  • karta „wybierz kolor” daje możliwość zmiany koloru na dowolnie sobie wybrany z dostępnych czterech kolorów.

Jak grać w UNO – zasady 

Zastanawiasz się jak grać w UNO poprawnie? Zasady gry w UNO są bardzo proste, a sama gra jest niezwykle wciągająca. W rundzie może wziąć udział od 2 do 10 graczy. Grę rozpoczyna się od przetasowania wszystkich kart. Następnie każdy uczestnik otrzymuje po 7 kart i nie pokazuje ich innym graczom. Pozostała talia zostaje odłożona na środek tłem do góry, a jedna karta zostaje odkryta i widoczna dla zawodników. Z reguły rozgrywkę zaczyna osoba, która siedzi po lewej stronie rozdającego. Gra polega na dopasowaniu swojej karty do tej, która została odkryta na środku. Dopasowanie może polegać na kolorze, symbolu lub numerze. Czyli jeśli pierwsza karta do piątka o kolorze niebieskim, to kolejny gracz jest zobowiązany do położenia karty o dowolnym numerze ale w kolorze niebieskim lub w piątki w dowolnym kolorze.

Jeśli gracz nie posiada pasującej karty, jest zobowiązany do pobrania jednej karty z talii. Jeśli pasuje ona do odkrytej, może od razu jej użyć do zagrania. Jeśli z kolei ona nie pasuje, kolejka przechodzi do kolejnego gracza. Urozmaiceniem gry są karty funkcyjne, które na bieżąco pojawiają się w grze i często zmieniają jej przebieg, wywołując masę śmiechu i zabawy. UNO wygrywa osoba, która jak najszybciej pozbędzie się kart. Należy jednak pamiętać, że osoba, która wydaje swoją przedostatnią kartę, zgodnie z zasadami musi krzyknąć „UNO”. Informuje tym samym innych zawodników, że została tylko jedna karta. 

Jak grać w UNO – liczenie punktów

Pod koniec gry, warto dokonać zliczenia punktacji. Jest to bardzo łatwy proces. Z reguły, wygrywa osoba, która jako pierwsza uzbiera 500 punktów. W przypadku kart od 0 do 9 ilość punktów wyznacza wartość karty. Karty: „wybierz kolor” oraz „wybierz kolor i weź cztery” mają wartość 50 punktów, a pozostałe funkcyjne 20 punktów.