Gra Uno (co z hiszpańskiego oznacza-„jeden”) to amerykańska gra karciana, która w krótkim czasie zdobyła dużą popularność na całym świecie. Jest ona zbliżona koncepcyjnie do gry Pan. Została stworzona już w 1971 roku przez Merle Robbinsa. W 1997 roku prawa do gry nabyła firma Mattel. Od niedawna jest również sprzedawana na smartfony oraz konsole.
Wynosi ona od 2 do 10 osób. Niestety, fani gier w pojedynkę nie mają możliwości gry samodzielnie. Aby cieszyć się rozgrywką w pełni, należy poznać zasady gry.
Zasady są niezwykle proste i to właśnie dzięki temu gra UNO przypadła do gustu tak wielu graczom na całym świecie. Można bowiem grać w nią bez względu na wiek czy stopień zaawansowania. Oprócz oryginalnej wersji istnieje dużo innych wariacji rozgrywek z wykorzystaniem tej samej, bądź też modyfikowanej na potrzeby danego wariantu talii.
Na samym początku gry każdy z graczy otrzymuje po 7 kart. Na środku zostaje położona jedna karta. Istotne jest, kto rozdawał karty, ponieważ według oryginalnych zasad grę rozpoczyna osoba po jego lewej stronie. Zadaniem osoby rozpoczynającej grę jest dopasowanie swojej karty do karty odkrytej. Musi ona pasować numerem, kolorem lub symbolem. Jeśli graczowi w puli swoich kart nie uda się znaleźć żadnej takiej karty- ma możliwość dobrania jednej dodatkowej z talii. Jeżeli karta w dalszym ciągu nie pasuje, gracz traci swoją kolejkę i rozpoczyna się kolejka dla następnego gracza. Zasady gry w Uno stanowią, że w sytuacji, gdy gracz ma kartę pasującą do tej już odkrytej- wcale nie ma przymusu jej dokładania.
W grze UNO znajdziemy również karty specjalne, które mają spory wpływ na przebieg całej rozgrywki. Zwykła talia liczy 108 kart i właśnie do nich dochodzą karty dodatkowe. Należy przyjrzeć się znaczeniu każdej z nich:
1) Wybierz kolor- 4 karty w talii- karta pozwala na zmianę koloru następnej położonej karty przez kolejnego gracza
2) Wybierz kolor+ Weź cztery- 4 karty w talii- również daje możliwość zmiany koloru a dodatkowo umożliwia dobranie czterech kart
3) Weź dwie- 8 kart w talii (po 2 z każdego koloru)- jak sama nazwa wskazuje pozwala graczowi na dobranie dwóch dodatkowych kart
4) Zmiana kierunku- 8 kart w talii (po 2 z każdego koloru)- użycie takiej karty zmienia cały kierunek rozgrywki
5) Postój- 8 kart w talii (po 2 z każdego koloru)- karta odbiera kolejnemu graczowi jego kolejkę, musi po prostu ją przeczekać
Ten rodzaj kart jest również znany jako karty funkcyjne.
Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart. Kto zrobi to w jak najkrótszym czasie- wygrywa. Jednak najważniejsza jest podstawowa zasada gry- w sytuacji, gdy od zwycięstwa dzieli gracza jedna karta, musi zasygnalizować to krzycząc „uno”. W przypadku, kiedy gracz zapomni o tym kroku, a zauważy to inna osoba – może zwrócić na ten fakt uwagę. Czym to skutkuje? Gracz, który zapomniał krzyknąć charakterystycznego „uno” będzie musiał dobrać dodatkowe trzy karty, co znacząco utrudni mu rozgrywkę na tym etapie.
W grze zdecydowanie największą rolę odgrywa szczęście, a także odrobina refleksu. Należy też być czujnym i spostrzegawczym- w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy rywal zapomni krzyknąć „uno”. Gra nadaje się idealnie na wieczór ze znajomymi czy wspólną zabawę z dzieckiem. Zasady są niezwykle proste i bardzo łatwo można się ich nauczyć. Dodatkowo gra jest bardzo atrakcyjna cenowo, co powoduje, że wiele osób chętnie kupuje ten zestaw kart. Jest to idealna gra rodzinna na długie, zimowe wieczory.
Gra UNO jest dostępna na https://www.eduksiegarnia.pl/uno-karciana-gra-towarzyska