Zalety preparatów ziołowych

Home / Podręczniki / Zalety preparatów ziołowych

Zalety preparatów ziołowych

Rośliny mają wiele właściwości korzystnie wpływających na działanie naszego organizmu. Wykorzystywane są przede wszystkim w medycynie naturalnej, przemyśle kosmetycznym i jako dodatek do leków konwencjonalnych.

Farmakognozja – dziedzina mało znana

Czym zajmuje się farmakologia wszyscy wiedzą, ale farmakognozja? To jedna z dziedzin farmakologii, która zajmuje się przede wszystkim badaniem substancji leczniczych znajdujących się w roślinach i ich działaniem na organizm człowieka. Dzięki temu substancje pochodzenia roślinnego mogą być bezpiecznie dodawane do różnego rodzaju wyrobów farmaceutycznych.

Moda czy rzeczywiste właściwości

Obecnie szczególnie modne są suplementy diety pochodzące z roślin egzotycznych, np. lapacho, ginko bilboa czy jagód acai. Przypisuje się im bogaty skład mikro i makroelementów, witamin, które mają znaczący wpływ na odporność organizmu i zapobieganie wielu chorobom. Dobra kampania reklamowa potrafi skutecznie spopularyzować tego typu preparaty.

Farmakognozja bardzo dokładnie bada tego typu preparaty i ich właściwości, dodatkowo analizuje ich pozytywny i negatywny wpływ na organizm człowieka. Z tego względu preparaty roślinne należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.