Wybór podręcznika – na co zwrócić uwagę?

Home / Edukacja / Wybór podręcznika – na co zwrócić uwagę?

Wybór podręcznika – na co zwrócić uwagę?

Wybierając książkę należy pamiętać, iż nawet najlepiej oceniania i renomowana pozycja może nie być dobrym wyborem. To, czy określona pozycja będzie dla nas odpowiednia zależy przede wszystkim od tego, do kogo została oryginalnie skierowana.

Odpowiednia książka dla każdego

Oznacza to, że nie istnieje idealna książka, które spełni oczekiwania każdego czytelnika. Wszystko zależy od tego, do jakiej grupy się zaliczamy. Jest oczywiste, że inne książki o chorobach wewnętrznych będą interesować radiologa, a inne pozycje okażą się użyteczne, jako domowy poradnik dla zainteresowanych.

Oznacza to, iż dobra książka to ta, która została do nas skierowana. Czym jeszcze powinna odznaczać się wysokiej jakości pozycja? Przede wszystkim powinna ona charakteryzować się zarówno praktycznością, jak i użytecznością. 

Podręcznik praktyczny i użyteczny

Każdy dobry podręcznik musi odznaczać się praktycznością. Praktycznością w dwojakim tego słowa rozumieniu. Ważne jest, aby zawarte w danej książce informacja uczyły nas, bądź co najmniej wskazywały, w jaki sposób wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. Tylko tego rodzaju pozycje można uznać na wysoce wartościowe.

Ponadto wszystkie książki o chorobach wewnętrznych, czy też inne podręczniki medyczne powinny być łatwe z nawigowaniu.

To znaczy mieć praktyczną i przejrzystą strukturę, która pozwali na szybkie odnalezienie informacji z interesującego nas zakresu. 

Dzięki temu korzystanie z książki będzie szybkie i przyjemne. Na praktyczność wpływa również m.in. obecność słowniczka ważnych terminów czy spis grafik.