Uniwersum Star Wars i książki o Jedi!

Home / Książki / Uniwersum Star Wars i książki o Jedi!

Uniwersum Star Wars i książki o Jedi!

Wielu fanów Gwiezdnych Wojen zapewne wie o tym, że powstają także książki przeznaczone tej tematyce. Książki Star Wars to nie tylko opis stworzonego przez Georga Lucasa świata filmowego, to także powieści fanowskie, opowiadania i szeroko pojęta fan fiction. Dla kogo są książki Star Wars? Czy tylko dla fanów? A może ten, kto nigdy nie słyszał o tym uniwersum, może wziąć do ręki jakąś powieść i zachwycić się nią? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule!

Powieści fanowskie: książki Star Wars

Każdy fan Gwiezdnych Wojen zastanawiał się kiedyś nad tym, jak potoczą się dalsze losy jego ulubionych bohaterów i bohaterek. Wielu fanów postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i nie czekać na kolejny film. Chwycili więc pióra, ołówki i klawiatury, by zapisać stronice swoimi pomysłami, które w pewnym momencie przybrały postać grubych powieści.

Wielu jest autorów takich książek. Wystarczy poszukać ofertę internetowych księgarni https://egmont.pl/seria/STAR-WARS,s,625683, w stacjonarnych natomiast takich pozycji może być zdecydowanie mniej, ponieważ nie są tak mainstreamowe, jak kanoniczne pozycje dotyczące świata Star Wars.

Książki o Star Wars: ujęcie naukowe

Gwiezdne Wojny były bez wątpienia fenomenem kultury popularnej nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstały, ale i na świecie, gdzie zdobyły ogromną popularność. Wielu badaczy współczesnej kultury, popkultury i zachowań społecznych postanowiło opisać to zjawisko od strony naukowej. Przykładem mogą być pozycje z gatunku krytyki feministycznej, które badały układ sił, stosunki między płciami przedstawione w tym świecie czy wzorce męskości i kobiecości, które reprezentowali poszczególni bohaterowie i bohaterki.

Są to pozycje obowiązkowe dla każdego fana, ale i miłośnikowi szeroko pojętej kultury popularnej bardzo przypadną do gustu.

Dla kogo książki Star Wars?

Odpowiedź musi być tylko jedna: dla wszystkich! A przynajmniej dla tych, którzy choć trochę interesują się uniwersum Gwiezdnych Wojen, chcą poszerzyć wiedzę o nim lub po prostu marzą o tym, aby przeczytać powieść fanowską ukazującą dalsze losy Luka Skywalkera czy Hana Solo (nawet jeśli w pewnym filmie jego los nie okazuje się zbyt wesoły!).