Puzzle edukacyjne – tego nie powinno zabraknąć w pokoju Twojego dziecka

Home / Edukacja / Puzzle edukacyjne – tego nie powinno zabraknąć w pokoju Twojego dziecka

Puzzle edukacyjne – tego nie powinno zabraknąć w pokoju Twojego dziecka

Pokój dziecięcy to prawdziwy azyl dla naszego dziecka. To właśnie tam maluch przekracza granice świata wyobraźni, wymyśla własne zabawy, przeżywa pierwsze przygody. Aby zachęcić go do samodzielnej zabawy, a jednocześnie rozwijania własnej kreatywności oraz wyobraźni, warto postawić na gry edukacyjne stworzone przez specjalistów w dziedzinie psychologii. Niewątpliwie do takiej gry należą puzzle edukacyjne i to właśnie one powinny zajmować czołowe miejsce wśród gier planszowych dla Twojego malucha.

Klasyczna układanka a puzzle edukacyjne

Oczywiście, zwykłe puzzle polegające na układaniu ich w jeden obrazek to świetna rozrywka nie tylko dla dziecka, ale również dla całej rodziny. Taka forma spędzania czasu wspiera nie tylko rozwój zdolności manualnych, ale wyrabia także umiejętność skupiania się na jednej rzeczy oraz uczy cierpliwości. W świecie psychologów panuje powszechna opinia, że puzzle to rodzaj terapii. Godzina spędzona nad łączeniem kawałków układanki wycisza oraz działa na organizm uspokajająco.

Czym różnią się puzzle edukacyjne (np. takie modele) od klasycznych puzzli? Z reguły łączą się w kilka obrazków związanych z jedną dziedziną. Nierzadko posiadają również elementy uatrakcyjniające całą zabawę np. plastikową, obrotową strzałkę lub kostkę do gry.

Samodzielna zabawa

Dla wielu rodziców bardzo ważne jest uczenie dziecka samodzielności już od najwcześniejszych lat. To dlatego edukacyjne puzzle powinny znaleźć się na półce w każdym pokoju dziecięcym. Naturalnie do pewnego momentu maluch może liczyć na pomoc rodziców, ale jednym z celów tej gry jest stworzenie dziecku takich warunków do zabawy, aby tej pomocy nie potrzebowało.