Na czym polega muzykoterapia?

Home / Edukacja / Na czym polega muzykoterapia?

Na czym polega muzykoterapia?

Muzyka jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Dzięki niej czujemy się lepiej, jesteśmy zrelaksowani. Kwestią muzyki już od dawna zaczęła interesować się także nauka. Jak się okazało może być ona skutecznie wykorzystywania do różnego rodzaju terapii.

Badania nad muzyką
To co wykazały badania to przede wszystkim wpływ muzyki na ludzkie emocje. Okazało się, że muzyka relaksuje człowieka zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W związku z tym muzykę zaczęto wykorzystywać w różnego rodzaju terapiach. Działanie takie to nic innego jak muzykoterapia.

Wybór muzyki do terapii
Co ważne nie bez znaczenia jest to jaki rodzaj muzyki zostanie wybrany do terapii. Każdy człowiek jest bowiem inny. Oznacza to, że jeden rodzaj muzyki pomoże jednemu pacjentowi, natomiast inny pacjent to terapii potrzebować będzie zupełnie innego typu muzyki.

Zastosowanie muzyki
Muzykoterapia wykorzystywana jest przede wszystkim w pomocy osobą, które cierpią na problemy emocjonalne. Mogą być to np. różnego rodzaju lęki lub np. problemy z nadmierną agresją. Dobór właściwej muzyki podczas terapii pomaga takim osobą osiągnąć stan relaksu, a tym samym lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami.

Nie dla wszystkich
Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy pacjent może zostać poddany terapii z wykorzystaniem muzyki. Choć muzyka pomaga wielu osobą, to są i tacy pacjenci, którym ten rodzaj terapii nie pomaga w ogóle. Dlatego terapeuta zanim rozpocznie terapię dokładnie bada czy metoda ta będzie skuteczna w przypadku danego pacjenta.