Książki historyczne- jakie pozycje cieszą się dużą popularnością?

Home / Książki / Książki historyczne- jakie pozycje cieszą się dużą popularnością?

Książki historyczne- jakie pozycje cieszą się dużą popularnością?

Książki historyczne od zawsze cieszyły się popularnością. Duży wzrost ich liczby można było zaobserwować po 1989 roku, kiedy pojawiła się możliwość swobodnego mówienia i pisania o historii, zwłaszcza naszego kraju.

Na czym polega fenomen książek historycznych?

Co miesiąc ukazuje się kilkanaście pozycji o tematyce historycznej. Czasami konkretna edycja przygotowywana jest z okazji rocznicy jakiegoś wydarzenia. Bywa, że do dziś wzbudzają one emocje i wywołują kontrowersje np. powstanie warszawskie czy pogrom w Jedwabnem.

Pisanie o historii dziś

Współcześnie można zauważyć powrót do zainteresowania historią dawną, np. Polską za panowania pierwszych Piastów czy Sarmacją. Modne stało się też beletryzowanie historii, pisanie alternatywnego przebiegu oraz zakończenia rożnych wydarzeń oraz nobilitowanie kobiet. Podkreśla się, że uczestniczyły w różnych wydarzeniach historycznych bądź były wsparciem np. jako łączniczki czy pielęgniarki (Dziewczyny z Syberii, Dziewczyny wyklęte, Dziewczyny od Andersa, Dziewczyny z Solidarności itp.).

Targi Książki Historycznej

Co roku organizowane jest wielkie święto – targi książek historycznych, na które przyjeżdża kilkadziesiąt wydawnictw historycznych z całego kraju. Na targach odbywają się panele dyskusyjne i spotkania autorskie. Historyczne książki zawsze cieszyły się i nadal cieszą się dużą popularnością.

LEAVE A COMMENT

All fields are mandatory.