Książki – By język trwał

Home / Książki / Książki – By język trwał

Książki – By język trwał

Dla wielu Polaków mieszkających za granicą, na przykład w Wielkiej Brytanii, dostęp do krajowej literatury jest bardzo cenny. Pozwala zachować w pamięci bogactwo słownictwa i niuansów języka polskiego.

Książki z nostalgią

Niektórzy wyjeżdżają z Polski i wręcz z dumą przestają posługiwać się językiem ojczystym. Inni cierpią z braku możliwości mówienia po polsku. Dostęp do pozycji książkowych okazuje się więc bardzo ważny. Pomocny jest tu jak zwykle internet, bo polskie ksiazki w uk można kupić tu albo w specjalnych sklepach, albo przez serwisy sprzedażowe o globalnym zasięgu. Bywa trochę drożej, ale to nic. Polskie ksiazki z uk oferuje m.in. Amazon, są też liczne księgarnie. Większość znanych marek posiada sklepy stacjonarne w UK.

Na co warto zwrócić uwagę?

Dla zachowania jak najlepszych wspomnień o języku polskim, dobrze jest sięgać po wartościowe pozycje. Można skupić się m.in. na klasyce literatury, co jakiś czas sięgając po jakąś dobrą nowość. Bez polskich ksiazek w uk może być niełatwo, zwłaszcza komuś, kto przyzwyczajony był do starannej polszczyzny. Bo choć istnieje wiele stron pozwalających na czytanie czegoś po polsku, nie zawsze będzie to wystarczająco wysokiej jakości. Czytanie newsów, artykułów lub też różnorodnych dyskusji po polsku może służyć poszerzeniu wiedzy, ale język, jakim posługują się twórcy treści i uczestnicy dyskusji bywa niestaranny. Znacznie lepiej sięgnąć po dobrą książkę.