Książka Matylda – niezwykłe dziecko, zwykli dorośli

Home / Książki / Książka Matylda – niezwykłe dziecko, zwykli dorośli

Książka Matylda – niezwykłe dziecko, zwykli dorośli

Autor Roald Dahl, który stworzył również pierwowzór książkowy dla filmu „Charlie i fabryka czekolady”, uwielbiał tworzyć historie z pozoru proste, a jednak niezwykłe. Tym razem opowiada o tym, jak niezwykłe dziecko usiłuje odnaleźć się w strasznym świecie dorosłych.

Inteligencja i spryt

Książka Matylda to opowieść o niezwykłej dziewczynce, która intelektem przerasta wszystkich członków swojej rodziny i niejednego dorosłego w ogóle. Choć jej rodzice nie pałają chęcią do nauki, mała dziewczynka potrafi czytać książki w wieku, w którym jej rówieśnicy co najwyżej oglądają obrazki.

Jednakże Matylda nie jest dobrze traktowana przez rodziców. Szczególnie nie znosi swego ojca, któremu często wyrządza rozmaite psikusy, mszcząc się za to, że rodziciel jest dla niej nieprzyjemny.

Szkoła – szczyt marzeń czy kolejne piekło?

Wreszcie, rodzice decydują się rozpocząć edukację Matyldy. Wydawać by się mogło, że dla tak niezwykłej dziewczynki będzie to prawdziwe błogosławieństwo, ale nie do końca tak jest. Pani dyrektor szczerze nienawidzi Matyldy i uprzykrza jej życie na każdym kroku. Kobieta jest nieprzyjemna również dla nauczycielki, którą szczególnie ukochała Matylda – pani Honey. Podstępna kobieta niszczy małżeństwo swej podwładnej i czyni wiele innych, karygodnych rzeczy.

Sama Matylda odkrywa w sobie paranormalne zdolności, które z lubością wykorzystuje, aby mścić się na dyrektorce szkoły. Prawdziwe szczęście spotyka dziewczynkę, gdy trafia w ramach adopcji do swej ukochanej nauczycielki po tym, jak jej rodzice popadli w wielkie problemy.