Jakie zalety ma grafomotoryka?

Home / Edukacja / Jakie zalety ma grafomotoryka?

Jakie zalety ma grafomotoryka?

Systematyczna praca z dzieckiem na wczesnym etapie jego rozwoju ma bardzo wiele zalet. Grafomotoryka pozwala pozbyć się wszelkich zaburzeń, dzięki czemu problemy dziecka nie pogłębiają się wraz z dojrzewaniem. Systematyczne ćwiczenia pozwalają dzieciom również łatwiej odnaleźć się w przedszkolu i w późniejszej szkole. 

Jakie zalety ma grafomotoryka?

Regularne ćwiczenia grafamotoryczne wbrew pozorom wpływają nie tylko na opanowanie umiejętności rysowania i pisania, ale również na precyzyjność i dokładność w wykonywaniu poszczególnych prac. Grafomotoryka pozwala także ćwiczyć koncentrację uwagi, orientację przestrzenną oraz cierpliwość, która jest bardzo ważna nie tylko u małych dzieci. Bardzo ważnym aspektem jest również zwiększenie motywacji do nauki i wzbogacania swoich dotychczasowych zainteresowań. Systematycznie ćwiczenia poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową, dzięki czemu dzieci mogą lepiej rozwijać swoją wyobraźnię. 

Na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń?

W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na siłę nacisku na kartkę. U małych dzieci napięcie mięśniowe może być osłabione albo za duże. W takiej sytuacji litery są za mało wyraźne albo przeciwnie, zbyt mocne. Warto zwrócić uwagę również na to, aby dziecko prawidłowo trzymało narzędzie pisarskie. Warto tutaj skorzystać z pomocy kredek o kształcie trójkątnym. Ważne jest także to, aby dziecko zachowało kierunek pisma od lewej do prawej strony. Ćwiczenia grafomotoryczne należy wykonywać bez pośpiechu, powoli i spokojnie.