Jakie wartości niosą ze sobą bajki dla dzieci?

Home / Książki / Jakie wartości niosą ze sobą bajki dla dzieci?

Jakie wartości niosą ze sobą bajki dla dzieci?

Bajki poza tym, że są kolorowe, piękne i generalnie kochane przez dzieci, to powinny nieść ze sobą pewne prawidła, które można wykorzystywać w życiu. O ile technologia sprawiła, że w dzisiejszych czasach jest mnóstwo bajek, które są w zasadzie bezwartościowe i raczej mówimy o nich jako o czymś, co na pewno nie rozwinie dziecka, to mimo wszystko nadal jest ich spora liczba, która wpływa na nich pozytywnie. Co takiego dają bajki dzieciom? Nie mogliśmy przejść wobec tego tematu obojętnie i zachęcamy do tego, abyś przeczytał nasz krótki tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Zapoznawanie ich z dobrem i złem

Bajki dla dzieci książki, jak i filmy mają jedną wspólną cechę – są oparte na sprawdzonym schemacie, czyli zapoznawania odbiorcy w postaci dziecka z dobrem i złem. Dziecko w taki sposób ma postrzegać świat, aby w przyszłości potrafiło rzetelnie ocenić co jest dobre, a co nie. Bajki z pewnością są wartościowym budulcem takiego światopoglądu, ponieważ w rysunkowy, śmieszny i prosty sposób przedstawia walkę dwóch światów.

Morał wynikający z bajki

Czytając czy też oglądając wiele bajek łatwo odnieść wrażenie, że kończą się one zazwyczaj pozytywnie, ale nie tylko to jest istotne. Chodzi również o to, że przeważnie za oglądaniem bajki ma coś iść, czyli konkretnie pewien morał mający być drogowskazem na przyszłość. Twórcy często wykorzystują ludowe powiedzenia w bajkach mające jak najbardziej swoje uzasadnienie w życiu. Być może dziecko wprost nie zrozumie tego morału, ale autor przekaże mu ją w taki sposób, by w przyszłości zachował się zgodnie z jego intencją.

Jeśli poszukujecie najlepszych ofert, warto zajrzeć na stronę EGMONT, która oferuje wiele książeczek dla dzieci, a wszystkie w świetnych cenach: https://egmont.pl/Ksiazki/Ksiazki-dla-dzieci,267299,k.html.