Jakie książki historyczne dla dzieci?

Home / Książki / Jakie książki historyczne dla dzieci?

Jakie książki historyczne dla dzieci?

Wielu rodziców zastanawia się jak zachęcić dzieci do nauki historii własnego państwa. Z pedagogicznego punktu widzenia jest to bardzo ważne zagadnienie, gdyż w młodości wiedza pochłaniana jest najszybciej, a posiadanie podstawowych informacji o dziejach swojego kraju czyni daną osobę nie tylko ciekawym rozmówcą, ale też człowiekiem świadomym przyczyn sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się dane państwo. Nie budzi więc wątpliwości, że kształcenie dzieci i młodzieży w tej dziedzinie jest sprawą wielkiej wagi.

Jak zachęcić dzieci do czytania książek o historii Polski?

Wiele osób ma negatywne skojarzenia z podręcznikami do nauki tego przedmiotu, ponieważ zazwyczaj są one pisane w sposób niezwykle nudny, bezbarwny i niepozostawiający wiele miejsca dla wyobraźni. Należy więc znaleźć takie książki o historii Polski (https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Historia-Polski,2195524,k.html), które zarówno swoją treścią, jak i stylem, w jakim zostały napisane, zachęcą młodych odbiorców do nauki i ich czytania. Dzieci nie lubią przydługich opisów i skomplikowanych wykresów. Trzeba więc zadbać o to, by takie książki zawierały jak najwięcej ilustracji, które w obrazowy sposób będą przekazywać wiedzę. Inną kwestią jest również sam język opracowania – dziecko posiada zbyt ograniczony zasób słownictwa, by zrozumieć naukowe wywody, więc treść powinna być dostosowana do poziomu jego odbiorcy.

Gdzie znaleźć książki o historii Polski dla dzieci?

Najwięcej takich pozycji można znaleźć w odpowiednich działach renomowanych księgarni. W zależności od wieku dziecka różne tytuły mogą znajdować się na różnych regałach, jednak najczęściej są one umieszczone w pobliżu siebie. Inną opcją jest poszukanie w internecie odpowiednich pozycji, na przykład sugerując się propozycjami z blogów o książkach, a następnie zakupienie ich w księgarniach internetowych.