Gry logopedyczne- pomoc w rozwoju mowy u dziecka

Home / Edukacja / Gry logopedyczne- pomoc w rozwoju mowy u dziecka

Gry logopedyczne- pomoc w rozwoju mowy u dziecka

Nie da się ukryć, że każdy rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy rozwój swojej pociechy. Oczywiście, najwięcej uwagi skupia się na rozwoju ruchowym malucha, jednak prawdziwym kamieniem milowym okazuje się rozwój mowy. Rodzice z niecierpliwością czekają, aż pociechy zaczną wypowiadać pierwsze słowa czy składać pierwsze, proste zdania. Rodzice więc muszą poświęcić nie tylko czas, ale także wymyślać sposoby, by ułatwić dziecku naukę. Bez wątpienia niezwykle pomocne okazują się gry logopedyczne.

Nauka poprawnej mowy- dlaczego jest ona tak istotna?

Od najmłodszych lat rozwój poprawnej mowy jest niezwykle istotny dla dziecka. Rodzice często zasięgają więc porady logopedy, gdyż już we wczesnych latach można u pociech wykryć pewne wrodzone lub nabyte wady wymowy. Nie da się ukryć, że im szybciej oceni to specjalista, tym szybciej można wdrożyć terapię, a w efekcie wyeliminować wady. Jeśli wciąż rodzice zastanawiają się, dlaczego jest to tak istotne, to warto wiedzieć, że wady wymowy mogą powodować:

 • problemy z komunikacją z dzieckiem
 • zwiększenie napięcia i frustrację dziecka, które będzie czuło się niezrozumiane
 • zniechęcenie i zrażenie dziecka do dalszej nauki prawidłowego mówienia
 • narażenie się dziecka na krytykę i wyśmianie przez kolegów z powodu niepoprawnej wymowy
 • kompleksy i wzrost nieśmiałości 
 • trudności w późniejszej edukacji szkolnej

Gry logopedyczne- jakie wybrać dla dzieci w zależności od ich wieku?

Inwestycja w prawidłowy rozwój mowy u dziecka jest rzeczą niezbędną. Od najmłodszych lat warto dużo mówić do dzieci, by mogły one zapoznać się z polską mową. Właśnie w tym celu poleca się, by rodzice czytali swoim pociechom książki dostosowane do ich wieku. W przypadku nieco starszych dzieci, idealnie sprawdzają się gry logopedyczne i zabawy, które mają zachęcić malca do nauki poprawnego mówienia. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać gry logopedyczne w zależności od wieku dziecka. Inne będą przeznaczone dla dwulatka, a inne dla czterolatka. Jakie więc powinny być gry logopedyczne w zależności od wieku dziecka? Otóż:

 • gry logopedyczne dla trzylatków i dzieci nieco starszych- ich celem jest przede wszystkim rozbudzenie umiejętności logicznego myślenia. Gry logopedyczne dla dzieci w tym wieku charakteryzują się przede wszystkim kartami z obrazkami, tak by pociechy mogły własnymi słowami odpowiadać o tym co widzą. Dodatkowo chronologiczne historie pomogą dzieciom zrozumieć następstwa czasowe. 
 • gry logopedyczne dla czterolatków- tego typu gry, dla dzieci w wieku przedszkolnym. Mają one na celu wspomaganie właściwego rozwoju mowy, a szczególnie nacisk na wymowę trudnej litery „r”. Co więcej, dzieci będą uczyły się starannej wymowy i czerpały radość z gier wraz z rodzicami.
 • gry logopedyczne dla dwulatków- to w dużej mierze edukacyjne układanki obrazkowe, które mają przede wszystkim ułatwić dzieciom zapamiętywanie obrazków konkretnych rzeczy, połączonych z literami.

Czego mogą nauczyć maluszka gry i zabawy logopedyczne dostępne na Eduksięgarnii? Otóż korzystając z takiej pomocy, dziecko może nauczyć się:

 • dzielenia wyrazów na sylaby w sposób prawidłowy i prawidłowego ich akcentowania
 • tworzenia słów na podstawie układania odpowiednich klocków, tak by stworzyły one kompletny obrazek.
 • poznawania i zapamiętywania liter, dzięki skojarzeniom z innymi przedmiotami, a także poprawnej wymowy głosek, a także rozróżniania ich. Nie da się ukryć, że kojarzenie liter z obrazkami jest najlepszą formą ćwiczenia pamięci u dzieci, więc korzystając z gier logopedycznych będą one nie tylko dobrze się bawiły, ale także prawidłowo rozwijały.