Dorosły z wadą wymowy

Home / Książki / Dorosły z wadą wymowy

Dorosły z wadą wymowy

Wady wymowy, czyli problemy z wymową niektórych głosek występują zazwyczaj w wieku dziecięcym i wówczas można szybko je wyleczyć. Zdarza się jednak, że nieleczone lub wyjątkowo oporne na leczenie wady wymowy towarzyszą również dorosłym. Czy możliwe jest pozbycie się wad wymowy u osób pełnoletnich?

Odpowiednia diagnoza kluczem do leczenia

Zamiast samodzielnie dopasowywać ćwiczenia logopedyczne, najlepiej jest odwiedzić lekarza logopedę, który zdiagnozuje przyczyny pojawienia się wady wymowy i dobierze odpowiednie leczenie. Problemy z wypowiadaniem głosek zazwyczaj są spowodowane obniżoną sprawnością języka, ale może się zdarzyć, że wywołuje je również nieprawidłowa budowa jamy ustnej lub szczęki. Niekiedy może się też zdarzyć, że wadę wymowy wywołują czynniki zewnętrzne, takie jak noszenie aparatu ortodontycznego.

Specyfika ćwiczeń logopedycznych

Wydawać by się mogło, że ćwiczenia logopedyczne dla dzieci dostępne na EduKsiegarnia.pl nie mogą być wykonywane przez dorosłych, ale jednak jest to jak najbardziej możliwe. Wynika to z tego, że większość z tych ćwiczeń pomimo zabawnej otoczki jest uniwersalnych i poprawia sprawność języka w każdym wieku. Jednak jako że dorośli raczej nie mają ochoty wykonywać ćwiczeń polegających na powtarzaniu bajkowych historii o misiach, powinni oni wybierać te ćwiczenia, które pozbawione są tego typu motywów, a zamiast tego oferują proste techniki, mające na celu poprawienie wymowy.

LEAVE A COMMENT

All fields are mandatory.