Dlaczego warto zakupić gry ortograficzne dla dzieci?

Home / Zabawa / Dlaczego warto zakupić gry ortograficzne dla dzieci?

Dlaczego warto zakupić gry ortograficzne dla dzieci?

Nie da się ukryć, że język polski nie jest najłatwiejszy, nawet dla rodzimych mieszkańców. Nic więc dziwnego, że sama nauka ortografii, im wcześniej zostanie rozpoczęta, tym większym sukcesem może się ona zakończyć. Mnogość zasad i reguł sprawia problemy nie jednej osobie dorosłej, a co dopiero mówiąc dzieciom, które muszą poświęcić ogrom czasu i wysiłku nie tylko na zrozumienie, ale również nauczenie się poprawnego wykorzystywania zdobytej wiedzy. Dlaczego wiec warto zaopatrzyć się w gry ortograficzne dla dzieci?

Zalety gier ortograficznych

Nauka z elementami zabawy, jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zdobywanie wiedzy i jej przyswojenie. Co prawa w szkole dzieci uczą się podstawowych zasad i określonych przedmiotów, jednak to, co dziecko zapamięta i na jaki czas, zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Nie da się także ukryć, że nauka ortografii jest niezwykle żmudnym i długotrwałym procesem, biorąc pod uwagę fakt, że większość najmłodszych, nie uważa tego za zbyt interesujące zajęcie, gry ortograficzne zapewnią rozrywkę, w połączeniu ze zdobywaniem wiedzy. Konieczne jest jednak dopasowanie tej pomocy edukacyjnej zarówno do potrzeb jak i możliwości dziecka, by gry ortograficzne efektywnie spełniają swoją rolę. Jakie są ich największe zalety? Otóż:

  • Rozwijają one zdolność myślenia, a także ułatwiają zapamiętywanie pisowni wyrazów z: ó, u, ż, rz, ch i h.
  • Gry ortograficzne są jedną z najlepszych form rozrywki, w której dorośli mogą uczestniczyć wraz ze swoją pociechą i ćwiczyć spostrzegawczość i refleks.
  • Dzięki nim ułatwione zostaje zapamiętywanie wzrokowe, nawet w przypadku trudnych wyrazów.
  • Pomogą w prosty sposób opanować trudne zasady ortografii

Jakie mamy rodzaje gier ortograficznych?

Jak łatwo można się domyślić, rynek obfituje w całą masę gier ortograficznych (dostępnych do kupienia na Eduksięgarnia), które nie pomogą wyćwiczyć trudne ortograficzne reguły, uwzględniając przy tym wiek i możliwości najmłodszych. Ich skuteczność głównie bazuje na tym, że angażują one wiele różnych części osobowości. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że kluczem w takim treningu jest regularność. Warto więc zmotywować swoją pociechę, by spędzała, chociażby 20 minut dziennie w towarzystwie gier ortograficznych, co pozwoli szybciej i skuteczniej opanować ortograficzne zasady i reguły. Jakie są jednak rodzaje gier ortograficznych, z których mogą skorzystać nasze pociechy? Otóż możemy wśród nich wymienić:

  • Budowanie piramidy- to gra, która do złudzenia przypomina uwielbiane przez dzieci domino. Nie tylko pomaga ona w zrozumieniu zasad ortografii, ale jednocześnie pomaga trenować koncentrację, a także wytrwałość. Dodatkowo angażuje ona dziecko i pobudza do logicznego myślenia. Można w ten sposób ćwiczyć pisownię wymienną.
  • Gry typowo edukacyjne z naciskiem na ortografię- to rozrywka przede wszystkim dla większej grupy dzieci, a także i ich rodziców. Oprócz zasad pisowni można w ten sposób wytrenować spostrzegawczość, a także zainteresować dziecko na dłuższy czas.
  • Quizy- gry ortograficzne tego typu działają na zasadzie treningu pamięci wzrokowej, co może ułatwić zapamiętywanie trudnych wyrazów. Co więcej, w tego typu zabawie również może wziąć udział kilkoro dzieci.
  • Gry pamięciowe- które mają za zadanie przede wszystkim odpowiednie wyćwiczenie pamięci wzrokowej i pomoc w opanowaniu zasad ortografii. 
  • Puzzle- to rodzaj gier ortograficznych, który również opiera się na subtelnej rywalizacji. Dzieci muszą uzupełnia brakujące litery, tworząc wyrazy poprawne pod względem ortograficznym, a dodatkowo muszą to zrobić na czas.