Nie da się ukryć, że język polski nie jest najłatwiejszy, nawet dla rodzimych mieszkańców. Nic więc dziwnego, że sama nauka ortografii, im wcześniej zostanie rozpoczęta, tym większym sukcesem może się ona zakończyć. Mnogość zasad i reguł sprawia problemy nie jednej osobie dorosłej, a co dopiero mówiąc dzieciom, które muszą poświęcić ogrom czasu i wysiłku nie tylko na zrozumienie, ale również nauczenie się poprawnego wykorzystywania zdobytej wiedzy. Dlaczego wiec warto zaopatrzyć się w gry ortograficzne dla dzieci?
Nauka z elementami zabawy, jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zdobywanie wiedzy i jej przyswojenie. Co prawa w szkole dzieci uczą się podstawowych zasad i określonych przedmiotów, jednak to, co dziecko zapamięta i na jaki czas, zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Nie da się także ukryć, że nauka ortografii jest niezwykle żmudnym i długotrwałym procesem, biorąc pod uwagę fakt, że większość najmłodszych, nie uważa tego za zbyt interesujące zajęcie, gry ortograficzne zapewnią rozrywkę, w połączeniu ze zdobywaniem wiedzy. Konieczne jest jednak dopasowanie tej pomocy edukacyjnej zarówno do potrzeb jak i możliwości dziecka, by gry ortograficzne efektywnie spełniają swoją rolę. Jakie są ich największe zalety? Otóż:
Jak łatwo można się domyślić, rynek obfituje w całą masę gier ortograficznych (dostępnych do kupienia na Eduksięgarnia), które nie pomogą wyćwiczyć trudne ortograficzne reguły, uwzględniając przy tym wiek i możliwości najmłodszych. Ich skuteczność głównie bazuje na tym, że angażują one wiele różnych części osobowości. Rodzice powinni jednak mieć na uwadze, że kluczem w takim treningu jest regularność. Warto więc zmotywować swoją pociechę, by spędzała, chociażby 20 minut dziennie w towarzystwie gier ortograficznych, co pozwoli szybciej i skuteczniej opanować ortograficzne zasady i reguły. Jakie są jednak rodzaje gier ortograficznych, z których mogą skorzystać nasze pociechy? Otóż możemy wśród nich wymienić: