Dlaczego warto czytać książki kryminalne?

Home / Książki / Dlaczego warto czytać książki kryminalne?

Dlaczego warto czytać książki kryminalne?

Czytelnicy, którzy poszukują inteligentnej, wciągającej fabuły, coraz częściej sięgają po książki kryminalne. Wielu z nich nie ma ochoty czytać poważnych książek naukowych, z drugiej jednak strony nie oznacza to wcale chęci oddawania się płytkiej rozrywce.

Długie wieczory sprzyjają sięgnięciu po książkę. Wymagający czytelnicy nie chcą, by nasza lektura była jedynie “odmóżdżaczem” – lubią książki, które są stymulujące intelektualnie. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się książki kryminalne (link). Ich wartka akcja sprawia, że często można dosłownie je chłonąć, tymczasem odpowiednio skonstruowana zagadka logiczna sprawia, że jesteśmy mimowolnie zmuszeni do myślenia i zadawania pytań.

Podstawowy schemat intrygi kryminalnej jest prosty – popełniona zostaje zbrodnia, natomiast fabuła ma doprowadzić do rozwiązania zagadki, kto jest sprawcą. Ten schemat daje duże możliwości rozbudowywania, komplikowania i modyfikowania przez autorów. Obecnie coraz częściej nie chodzi o to, kto dokonał zbrodni, lecz “jak” i “dlaczego”. Dobrze napisana książka kryminalna daje czytelnikowi poczucie, jakby uczestniczył on w przedstawionych wydarzeniach i razem z wykreowanymi przez autora bohaterami rozwiązywał zagadkę.

LEAVE A COMMENT

All fields are mandatory.