Czytanie ze zrozumieniem a lektury szkolne

Home / Książki / Czytanie ze zrozumieniem a lektury szkolne

Czytanie ze zrozumieniem a lektury szkolne

Lektury szkolne pojawiają się już na początkowych latach edukacji, obejmując wówczas krótkie i mało skomplikowane pod względem interpretacji teksty. Ich głównym zadaniem jest wówczas pomoc w nauce czytania ze zrozumieniem czyli kluczowej umiejętności, którą musi posiadać każde dziecko, które nauczyło się już czytać.

Poziom trudności pierwszych lektur

Lektury szkolne, które obowiązują w pierwszych latach edukacji zazwyczaj są mało skomplikowane, a do ich zrozumienia i interpretacji nie potrzeba zbyt dużych umiejętności. Są to głównie bajki i krótkie opowieści, które dziecko może czytać samodzielnie lub z pomocą rodzica. Pomimo stosunkowo niskiego poziomu trudności, pierwsze lektury są niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju dziecka. Nie tylko uczą one płynnego czytania dłuższych tekstów, ale również wspomagają czytanie ze zrozumieniem.

Coraz bardziej wymagające teksty

Późniejsze lektury obejmują coraz bardziej wymagające i dłuższe teksty. Dlatego do pełnej ich interpretacji dziecko potrzebuje stosunkowo dobrze rozwiniętej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Czasami jednak zdarza się, że przychodzi mu to z wyjątkową trudnością, a więc do analizy tekstu potrzebna jest mu pomoc rodzica. Należy wspierać dzieci w prawidłowej interpretacji czytanych tekstów, pozostawiając jednak miejsce na samodzielną analizę, udzielając pomocy jedynie wtedy, kiedy pociecha nie potrafi zrozumieć pewnych fragmentów tekstu.

LEAVE A COMMENT

All fields are mandatory.