Czy znasz ten klasyk literatury?

Home / Książki / Czy znasz ten klasyk literatury?

Czy znasz ten klasyk literatury?

Wiele książek napisanych w historii świata jest zaliczanych do tak zwanej klasyki literatury światowej. Do jej kanonu zaliczają się pozycje rozmaitych autorów ze wszystkich krajów świata. Jedną z takich książek, zresztą bardzo znaną, jest Mistrz i Małgorzata. Jest to książka rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa, którą napisał on na początku XX wieku. Z początku jej odbiór nie był jednak pozytywny. Dopiero po pewnym czasie krytycy dostrzegli jej głębię. Dziś każdy może sam ją ocenić, na przykład czytając Mistrza i Małgorzatę mobi na czytniku elektronicznym.

Czego spodziewać się podczas lektury?

Książka Bułhakowa nie jest pozycją prostą i lekką. Jest przepełnioną różnorodną symboliką i odwołaniami do utworów literackich z minionych epok. Księgą, z której autor czerpał najwięcej, jest Biblia. Akcja książki rozgrywa się w dwóch miejscach. Jednym z nich jest dwudziestowieczna Rosja, a konkretniej Moskwa, w której miejsce ma główny wątek. Co kilka rozdziałów powieść przenosi się jednak do Jerozolimy, gdzie wpleciona jest historia, której jednym z głównych bohaterów jest niejaki Jeszua oraz Poncjusz Piłat. W części moskiewskiej zaś postaciami pierwszoplanowymi są Szatan ukrywający się pod ludzką postacią mistrza o imieniu Woland oraz jego sługi – kot Behemot i postać, która w swej człowieczej postaci zwie się Korowiowem.

Gdzie znaleźć książkę?

Pozycja dostępna jest na czytniki i można ją zakupić w wybranym formacie na różnych stronach internetowych. Mistrza i Małgorzatę mobi znaleźć można na przykład tutaj. Kupno książki elektronicznej niesie dodatkową zaletę w porównaniu do jej papierowego odpowiednika, gdyż jest ona najczęściej po prostu dużo tańsza.