Czy lektury szkolne muszà być nudne?

Home / Książki / Czy lektury szkolne muszà być nudne?

Czy lektury szkolne muszà być nudne?

Wielu uczniów reaguje jękiem zawodu na myśl, że muszą przeczytać lekturę. Wielu z nich sądzi, że szkolne lektury to książki przestarzale, nieaktualne i zwyczajnie nudne. Jaka jest prawda? Czy szkolne lektury mogą zainteresować młodego człowieka?

Jakie książki lubią czytać młodzi ludzie?

Przyjęło się, że w obecnych czasach młodzi ludzie nie są zainteresowani czytaniem książek. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Młodzież czyta, ale tylko to, co naprawdę im się podoba.

Dla przykładu – książka Balladyna: https://literia.pl/balladyna niekoniecznie jest lekturą, która może trafić w gusta młodych ludzi. Czasem jednak uczniowie na wyrost zniechęcają się do konkretnych dzieł literackich, nawet do nich nie zaglądając. Problemem może być mało współczesny język i trudny do zrozumienia przekaz, w dzisiejszych czasach często po prostu nieaktualny.

 Jak zachęcić młodzież do czytania książek?

Odpowiedź wydaje się być prosta. Wystarczy zaktualizować listę lektur, tak aby znalazły się na niej pozycję nieco bardziej współczesne, które potrafią przemówić do wyobraźni młodzieży. Dla przykładu, książka Balladyna jest opowieścią bardzo fascynującą, pełną zwrotów akcji i napięcia. Jednak zwyczajnie jest ona trudna do zrozumienia, zwłaszcza dla osób nie obeznanych w wierszowanych utworach.

Liście lektur szkolnych młodzież często zarzuca, że od wielu lat pozostaje ona niezmieniona i nie nadąża za duchem czasu. W takim razie nie ma chyba się co dziwić, że młodzież z ogromną niechęcią sięga po umieszczone na niej pozycje. Czy pora to zmienić?